دوستان روابط‌عمومی؛ واتس‌آپ و تلگرام جای دعوت رسمی نیست!

روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی شاهرود

اخیراً برخی روابط‌ عمومی‌های ادارات در قم دعوت از خبرنگاران برای پوشش خبری مراسم‌ها و جلسات را در فضاهای مجازی انجام می‌دهند که این امر به هیچ وجه قابل قبول نیست.

گسترش فضاهای مجازی از یک سو و افزایش استفاده کاربران از گوشی‌های همراه متصل به اینترنت موجب شده مشتریان شبکه‌های اجتماعی مخصوص تلفن همراه همچون واتس‌آپ و تلگرام هم بیشتر شوند و تقریبا حضور در این شبکه‌ها، جای گعده‌های گروهی را بگیرد.

بسیاری از خبرنگاران، عکاسان، روابط عمومی ‌ها، دانش‌آموزان، معلمان و تقریبا از هر قشری، گروه یا گروه‌های مخصوص به خود دارند که در کنار گروه‌های سرگرمی و اخبار و ... محلی برای تبادل نظرات، اطلاع‌رسانی و خبر رسانی در مواقعی است که شخصی بخواهد یک پیام را به چندین ده نفر ارسال کند.

اشتراک اعضا میان این گروه‌ها هم امری اجتناب‌ناپذیر است و به عنوان مثال بسیاری از مسئولان و مدیران روابط عمومی ادارات و نهادهای دولتی و خصوصی هم در گروه‌هایی که خبرنگاران حضور دارند عضو هستند و اقدامات خود را به اطلاع آنها می‌رسانند ولی اخیرا باب اقدامی غیر اصولی و غیرحرفه‌ای باز شده به این ترتیب که دعوت از خبرنگاران و رسانه‌ها برای حضور در مراسم‌ها و جلسات خبری هم در همین فضاها صورت می‌گیرد.

به عبارتی بعضی روابط عمومی‌ها تنها به ارسال یک دعوت‌نامه گروهی در فضاهای مجازی اقدام کرده و انتظار دارند همه خبرنگاران و مسئولان رسانه‌ها آن پیام را مشاهده کرده و برای پوشش خبری و تصویری، راهی مراسم مدنظر شوند در حالیکه باید به این دسته از افراد این نکته را یادآور شد که واتس‌آپ، تلگرام و دیگر شبکه‌های اجتماعی هیچگونه رسمیتی نداشته و خبرنگاران در صورت مشاهده اینگونه پیام‌ها نیز نباید به آن عمل کنند.

شاید تکراری و کمی هم خنده‌دار باشد که بخواهیم این اصل اساسی را تکرار کنیم که راه رسمی و قانونی دعوت از رسانه‌ها برای پوشش خبری یک رویداد، ارسال نمابر، نامه رسمی یا ایمیل برای سرپرست خبرگزاری و روزنامه است ولاغیر بنابراین دعوت از طریق شبکه‌های اجتماعی به عنوان اصل دعوت به هیچ عنوان پذیرفته نخواهد بود.

البته در این بین بسیاری از روابط عمومی‌ها نیز هستند که در کنار استفاده از راه‌های رسمی ارتباط با رسانه‌ها و تنها به منظور یادآوری و تاکید بر اهمیت رویدادی که پیش روست، اقدام به درج متن پیام‌ در شبکه‌های اجتماعی نیز می‌کنند که این امر شایسته تقدیر و اهمیتی است که مسئول روابط عمومی برای اداره خویش قائل است اما اینکه اطلاع‌رسانی صرفا بر اساس یک پیام در واتس‌آپ، تلگرام و امثال آن باشد قابل قبول نیست.

شایسته است با توجه به رواج اینگونه اطلاع‌رسانی در بین برخی ادارات و خطر گسترش آن، مسئولان خبرگزاری‌ها و مطبوعات استان قم یک بار برای همیشه جلوی چنین اقدامی بایستند و از اعزام تیم خبری برای پوشش رویدادهایی که اطلاع‌رسانی برای آنها از راه‌های رسمی نبوده پرهیز و علاوه بر این، موضوع را برای شفافیت و انعکاس بهتر، به استانداری یا معاونت مطبوعاتی ارشاد منتقل کنند.

یادداشت از: صدرالدین فلاح

منبع: خبرگزاری فارس

  • شنبه 21 شهريور 1394