اختراع یکی از مهمترین دستگاه های معدنی توسط دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی شاهرود

روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی شاهرود

دو نفر از دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی شاهرود موفق به ثبت اختراع یکی از مهمترین ماشین آلات معدنی در بخش اکتشاف شدند .

محمد اختری دانشجوی کارشناسی ارشد رشته مکانیک گرایش ساخت و تولید و همکارش ابوالفضل فاتح دانش آموخته کارشناسی ارشد مدیریت صنعتی دانشگاه آزاد اسلامی شاهرود توانستند دستگاه اکتشاف حفاری هیدرولیک با توان حفاری تا عمق 600 متر را طراحی و به بهره برداری برسانند .

اختری در مورد ویژگی های این دستگاه می گوید : دستگاه مذکور مراحل آزمایشی خود را در چند معدن ایران طی کرده و در معادنی چون گل گهر سیرجان و معدن تخت مینودشت نیز عملیات مغزه گیری را انجام داده است .

وی افزود : عملیات مختلفی که برای حفر یک سوراخ استوانه ای در معادن انجام می گیرد موسوم به گمانه زنی است که امتداد گمانه ها عموما قائم بوده و طول آن از چند سانتی متر تا چند کیلومتر تغییر می کند . این دانشجوی کارشناسی ارشد ضمن تشکر از حمایت های دانشگاه آزاد اسلامی شاهرود در به سرانجام رساندن پروژه خود و همکارش در ادامه افزود : با توجه به اینکه کشور در حال حاضر دچار تحریم می باشد و به منظور تامین ماشین آلات حفاری معدنی نیازمند واردات است و برای ورود هر یک از این دستگاهها حداقل باید بیش از یک میلیارد ریال هزینه گردد این اختراع می تواند گام مهمی در عدم وابستگی به کشورهای خارجی صاحب این تکنولوژی ها باشد و امید است با حمایت مسئولین محترم ؛ در طول سال 3 الی 4 دستگاه حفاری اکتشافی تمام هیدرولیک جهت متقاضیان به دست صنعت گران ایرانی برسانیم و عملا کشور ما به صادر کننده این نوع دستگاهها تبدیل شود .

وی هزینه ساخت هر دستگاه از این نوع را حدودا 4 میلیارد ریال ذکر کرد و گفت : این هزینه 50 درصد پایین تر از قیمت انواع وارداتی آن است .

اختری یادآوری کرد برای ساخت این پروژه زمانی حدود 8 ماه طی شد و گفت : اما در حال حاضر می توانیم طی دو ماه یکی از این دستگاه ها را به معدنکاران عرضه نماییم .  

  • يکشنبه 08 شهريور 1394
0 نظر

پنجشنبه 03 بهمن 1398 . 11:05 .